A helyi motívumokkal díszített, „design manhole”-nak is nevezett csatornafedelek Japán szerte megcsodálhatók az utcán sétálva. Emlékszem, hogy amikor – lassan 10 éve már – először Japánba érkeztem én is nagy lelkesedéssel fotózgattam ezeket a fedeleket.
A Meidzsi korszakban még a kovácsoltvas csatornafedél volt általánosan elterjedt, aminek mintázata leginkább a később a Japán Ipari Standard (JIS) szabvány alapjául is szolgáló „Nyugat-Tokiói mintát” követte.
A Taisó korszak és a Sóva korszakban egyre több helyen jelentek meg különféle geometrikus formákat ábrázoló fedelek, amelyeknél alapos fejtörésre volt szükség a dizájn jelentésének megfejtéséhez. Ezeket a fedeleket nagy lelkesedéssel fogadta az erre érzékeny mániákusok egy kicsiny csoportja (őket ma „manholer”-nek hívják), de ipari régészeti szempontból is a figyelem középpontjába kerültek. Sajnos ezek a motívumok annyira bonyolultak voltak, hogy az átlagember figyelmét nem sikerült felkelteniük.
A 70-es évek második felében több helyen megjelentek a helyi jellegzetességeket egyértelmű módon ábrázoló fedelek, majd a 80-as években az Építésügyi Minisztérium azon igyekezetének hatására, hogy javítsa a szennyvízcsatorna imázsát, megindult a korábbi JIS szabvány csatornafedelek lecserélése az átlagember számára is könnyen érthető, figyelemfelkeltő motívumokkal díszített csatornafedelekre.
Ez annyira jól sikerült, hogy 2016-ra a korábbi szabvány szerint készült fedelek száma már nem érte el a 10%-ot országos szinten. A Japánban található körülbelül 1700 önkormányzatban összesen több mint 12000 különféle dizájn alapján készített csatornafedél található.
Említésre méltó még, hogy idén rendezik meg Oszakában a 9. csatornafedél csúcstalálkozót (manhole summit), ahol a dizájn csatornafedelek gyártói gyűlnek össze, hogy bemutassák a legújabb dizájnokat az ezek iránt rajongó „manholer”-eknek. (Érdekesség: szakszóval a csatornafedelekért rajongó lányokat a „fedél” és a „nő” japán írásjelét egymás mellé téve „futadzso”-nak hívják.)
Ha tetszik valakinek a csatornafedél, de nem bírja el az 50 kilós öntöttvasat, semmi baj, miniatűr ajándéktárgy formájában hazaviheti magával: vásárolhatunk csatornafedelet ábrázoló poháralátétet, hamutartót, párnát, sőt még vágódeszkát is.
Sőt vannak olyan okostelefon applikációk is (például a Manhoo!) amelyek segítségével GPS adatokkal ellátott fotóalbumba gyűjthetjük csatornafedelekről készített fényképeinket.
A művészi csatornafedelek árnyoldalát is említeni kell. Az eredeti szabvány mintáját úgy készítették, hogy minél inkább csúszásmentes legyen. A gotochi csatornafedeleknek azonban nagyobb a sima felülete, ezért sokkal jobban csúsznak és így balesetveszélyesek.
Másrészt elkészítésük jóval drágább a hagyományos fedeleknél, ezért sokan úgy gondolják ezek vásárlása az adófizetők pénzének felesleges pocséklása. Emiatt az elmúlt években több helyen is felhagytak a dizájnos fedelek rendelésével és visszatérőben van a csúszásgátló geometriai formákat tartalmazó csatornafedél.
Japán a turisták számára lépten-nyomon meglepetéssel szolgál, ha Japánban járunk, érdemes szó szerint is a lábunk elé nézni!
Források:
https://sunchi.jp/sunchilist/okinawa/61698
https://ameblo.jp/tokyo-manhowalk/entry-11523867521.html
https://ja.wikipedia.org/wiki/%E3%81%94%E5%BD%93%E5%9C%B0%E3%83%9E%E3%83%B3%E3%83%9B%E3%83%BC%E3%83%AB